Jednoduchý recept na Velikonočního Beránka

Tradice pečení Velikonočního beránka má kořeny v náboženských i kulturních zvyklostech, které sahají až do starověku. Známky pečení beránka jsou patrné i ve starověkých kulturách jako byla Řecko-římská či židovská tradice. Symbolika beránka souvisí s biblickým příběhem o židovském svátku Pesach, kdy byl beránek obětován a jeho krev použita jako ochranný prvek pro izraelské domy před smrtící poslední ranou Boží. Tato symbolika byla přejata i křesťany, kteří ji spojili s obrazem Ježíše Krista jako Božího Beránka, který nese břemena hříchu světa.

eating-3294476_1280

Pečení Velikonočního beránka se stalo zvykem, který přetrvává dodnes v mnoha zemích a je symbolem oslav obnovy, naděje a nového života, které přináší Velikonoce.

Recept na rychlého Velikonočního beránka:

Ingredience:

 • 500 g hladké mouky
 • 100 g másla
 • 2 vejce
 • 200 ml mléka
 • 100 g cukru
 • 1 prášek do pečiva
 • špetka soli
 • citronová kůra nebo limetková kůra

Postup:

 1. Předehřejte troubu na 180°C.

 2. Ve velké míse smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva a špetku soli. Přidejte máslo a prsty ho vtírejte do směsi, dokud nedosáhnete drobivé konzistence.

 3. V jiné míse rozšlehejte vejce s mlékem (a citronovou kůrou).

 4. Postupně přilijte směs s vejci a mlékem do suchých ingrediencí a promíchejte, dokud nedostanete hladké těsto.

 5. Formujte těsto do podoby beránka na plech vyložený pečicím papírem.

 6. Pečte ve vyhřáté troubě asi 25-30 minut, dokud beránek nezezlátne a nezměkne, když do něj vložíte špejli.

 7. Nechte beránka vychladnout a poté ozdobte podle vaší fantazie, například polevou z cukrového krystalu nebo glazurou.

easter-breakfast-1181632_1280

Po dokončení pečení a ozdobení Velikonočního beránka ho většinou umístíme na stůl jako centrální prvek slavnostního jídla. Společný stůl v jídelně pak slouží jako místo setkávání a sdílení mezi přáteli a rodinou. Všichni se shromažďují, aby společně oslavili tento významný svátek a poděkovali za společnost a hojnost. Velikonoční beránek je pak připraven k podělení se s každým, kdo se ke společnému stolu připojí, a přináší do jídelny nejen lahodnou chuť, ale i atmosféru radosti a jednoty. Společné posezení na lavičce u stolu při konzumaci beránka tak zhmotňuje duch Velikonoc a symbolizuje sdílení a společnou radost z obnovy a nového začátku.

Symbolika Velikonočního beránka je v mnoha kulturách spojována s obnovou a obrodou. Pečení tohoto tradičního pokrmu představuje také spojení rodiny a komunity při společných oslavách. Během Velikonoc se lidé shromažďují, aby společně připravili a sdíleli tento lahodný pokrm, což posiluje pouta mezi nimi a přináší radost a harmonii do jejich domovů.

Každá rodina má svůj vlastní přístup k pečení Velikonočního beránka a často se recepty předávají z generace na generaci. Je to nejen způsob zachování kulturních tradic, ale i projev lásky a péče o rodinné dědictví. Pečení Velikonočního beránka je tak nejen slavnostním pokrmem, ale i symbolickým aktérem spojujícím lidi a udržujícím duch Velikonoc živým.