Halloween: Jak si upéct strašidelné cupcaky?

Halloween, tento magický svátek, který se slaví 31. října, má dlouhou a bohatou historii a získal si zvláštní místo v srdcích lidí na celém světě. I když původně vychází z keltského svátku Samhain, který slavil konec léta a začátek zimy, dnes je Halloween zábavnou událostí plnou kostýmů, dobrodružství a sladkostí.

ai-generated-8311158_1280

Halloween, jak ho známe dnes, má své kořeny v několika různých kulturách a tradicích. Jedním z klíčových faktorů je keltský svátek Samhain, který byl slaven na konci října a označoval konec letního období a začátek zimy. Keltská víra tvrdila, že během Samhain byly hranice mezi světem živých a mrtvých tenké, což umožňovalo duchům a zlým bytostem vstupovat do světa živých. Lidé se oblékali do kostýmů, aby se ochránili před těmito nevítanými návštěvníky.

S příchodem křesťanství se Samhain stal Dni všech svatých, který se slavil 1. listopadu. Večer před tímto svátkem se nazýval All Hallows' Eve, což se postupně zkrátilo na Halloween.

Halloween se začal stále více rozšiřovat do Ameriky v 19. století s irskými a skotskými imigranty. Tam se začaly formovat některé z moderních tradic, jako je vyřezávání dýní (Jack-o'-lanterns) a koledování, kdy se u vás v předsíni objevily strašidelné postavičky a požadovali sladkosti (trick or treat).

halloween-2905531_1280

Halloween je plný tradičních prvků, které dávají této události svůj charakteristický ráz:

Lidé všech věkových kategorií se oblékají do kostýmů, které zahrnují kostýmy strašidel, příšer, filmových postav a mnoho dalších. Toto oblékání je součástí zábavy a umožňuje lidem ztotožnit se s postavou, kterou si vyberou.

Vyřezávání dýní na různé strašidelné tvary a umisťování do nich svíčky vytváří tajemnou a hrůzostrašnou atmosféru.

Děti (a často i dospělí) chodí od domu k domu s otázkou "trick or treat," což znamená, že buď dostanou sladkosti, nebo provedou nějaký žert. Tato tradice je oblíbená zejména mezi dětmi.

Domovy jsou zdobeny halloweenskými dekoracemi, jako jsou pavouci, čarodějnice, strašidelné zvířata a další hrůzostrašné věci.

Halloween je také o zábavě a dobrodružství. Lidé pořádají různé akce a události, jako jsou kostýmové party, halloweenské karnevaly a strašidelné prohlídky. Dospělí si často také vytvářejí strašidelné domovy a zahrady pro návštěvníky.

Nadcházející Halloween je ideální příležitostí k tomu, abyste strávili nějaký kvalitní čas s dětmi tím nejzábavnějším způsobem - tvořením dobroty, kterou budete moci společně ochutnat. Ve společnosti těch nejmenších můžete vytvořit lahodné a hrůzostrašné pokrmy, které vám pomohou zapadnout do ducha této oblíbené sváteční události. A co by to bylo za Halloween bez nějakého receptu? Připravil jsem pro vás skvělý nápad na recept, který si s dětmi můžete vyzkoušet.

halloween-15471_1280

Strašidelné Halloweenové Cupcaky

Ingredience pro těsto:

 • 1 1/2 šálky hladké mouky

 • 1 1/2 čajových lžiček prášku do pečiva

 • 1/4 čajové lžičky soli

 • 1/2 šálku másla, změklého

 • 1 šálek cukru

 • 2 velká vejce

 • 2 čajové lžičky vanilkového extraktu

 • 1/2 šálku mléka

Ingredience pro náplň:

 • Malinová nebo jahodová marmeláda

Ingredience pro polevu:

 • 2 šálky cukru moučka

 • 1/4 šálku vody

 • Červené a černé potravinářské barvivo

 • Čokoládové oči na zdobení

Postup:

 1. Nejprve předehřejte troubu na 180°C a připravte formy na muffiny s papírovými košíčky.

 2. V míse smíchejte hladkou mouku, prášek do pečiva a sůl.

 3. V samostatné míse ušlehejte máslo a cukr dohladka. Poté přidejte vejce a vanilkový extrakt a míchejte, dokud nevznikne hladká směs.

 4. Postupně přidávejte suché ingredience a mléko do míchy s máslem a cukrem, střídavě, začněte a končete suchými ingrediencemi. Míchejte jen do doby, než jsou všechny složky dobře spojeny.

 5. Rozdělte těsto mezi formy na muffiny a pečte v předehřáté troubě asi 15-20 minut, dokud nejsou cupcaky zlatavé a pružné na dotek. Poté je nechte vychladnout.

 6. Jakmile jsou cupcaky zcela vychlazené, můžete začít s náplní. Použijte malinovou nebo jahodovou marmeládu a lehce ji nahřejte, aby byla snadno stlačitelná. Poté použijte malý nůž nebo lžičku k vyříznutí středu každého cupcaku a naplňte ho marmeládou. Toto vytvoří krvavý efekt.

 7. Nyní můžete připravit polevu. Smíchejte cukr moučka s vodou a přidejte červené a černé potravinářské barvivo, dokud dosáhnete požadované barvy. Polevou ozdobte vrchní část cupcaků, aby připomínaly strašidelné oči nebo krvavé stopy.

 8. Nakonec přidejte čokoládové oči na zdobení, abyste vytvořili strašidelný vzhled. Tyto strašidelné dobroty si můžete vystavit na jídelním stole nebo komodě a nabídnout je příchozím hostům nebo sousedům.

ai-generated-8281498_1280

Celkově je Halloween skvělou příležitostí pro rodiny a přátele strávit společný čas, tvořit a bavit se. Kombinuje historické kořeny s moderní zábavou a vytváří jedinečný svátek, který se těší velké oblibě po celém světě. Takže ať už si oblíbíte vyřezávání dýní, oblékání kostýmů nebo jednoduše užívání sladkostí, Halloween nabízí nespočet možností pro zábavu a vzpomínky.