Zimní pohoda v horách: kam na sjezdovku v Evropě?

Zima přináší nejen mrazivé teploty a sníh, ale také jedinečnou příležitost využít kouzlo hor, ať už jste vášnivý lyžař nebo jen milovník krásné přírody. Evropa nabízí mnoho destinací, kde můžete v zimě zažít nádherné chvíle a nezapomenutelné scenérie.

 1. Zermatt, Švýcarsko:

  • Zermatt, pod vrcholem Matterhornu, je nejen rájem pro lyžaře, ale i pro ty, kteří si chtějí užít krásu švýcarských Alp. Výhled na tento ikonický vrchol je něco, co si nejde nechat ujít. Pro nelyžaře jsou k dispozici krásné túry a sáňkařské dráhy.

   zermatt-1803478_1280

 2. Hallstatt, Rakousko:

  • Malebné městečko Hallstatt, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, nabízí idylické scenérie a zasněžené uličky. Pro milovníky přírody jsou tu krásné pěší trasy a jezero Hallstätter See, které se v zimě proměňuje v ledový zázrak.

   lake-4197184_1280

 3. Chamonix-Mont-Blanc, Francie:

  • Kromě světoznámých sjezdovek nabízí Chamonix také nezapomenutelné výhledy na Mont Blanc. Pro nezávislé cestovatele jsou k dispozici pěší stezky s nádhernými panoramatickými pohledy na francouzské Alpy.

   mountain-5459619_1280

 4. Dolomity, Itálie:

  • Dolomity jsou jedním z nejúchvatnějších horských masívů na světě. Pro ty, kteří nechtějí lyžovat, jsou k dispozici zimní túry a procházky mezi skalnatými vrcholky, které jsou v zimě zakryté sněhem.

  • mountains-4575474_1280

 5. Bled, Slovinsko:

  • Když Bled zamrzne, vytváří se nádherná ledová krajina. Z Bledského hradu můžete obdivovat pohled na zasněžené hory a ledovcové jezero. Pro romantickou atmosféru si vyzkoušejte i projížďku kočárem přes zasněžený kraj.

   lake-bled-2711848_1280
 6. Geiranger, Norsko:

  • Norský fjord Geiranger je v zimě oázou klidu. Během této doby můžete obdivovat zasněžené hory, ledovce a křišťálově čistou vodu fjordu. Pro milovníky outdoorových aktivit jsou k dispozici i zimní túry.

   snowboarding-1882881_1280

 7. Tatry, Polsko a Slovensko:

  • Tato horská řetězec na hranicích mezi Polskem a Slovenskem nabízí krásné výhledy a mnoho turistických tras. Pro ty, kteří nemají rádi extrémní zimní sporty, jsou zde i mírnější túry vhodné pro každého.

   snow-3265295_1280

Po dni stráveném procházkami, sledováním malebných scenérií a užíváním si zimní krásy horských oblastí, můžete zakončit váš den jedinečným zážitkem v horské chatě nebo restauraci. Mnoho lyžařských středisek nabízí útulné chaty nebo horské bary, kde si můžete odpočinout a vychutnat si teplý nápoj.

Na horských chatách, které jsou rozesety po sjezdovkách, najdete příjemné atmosféry, kamenné krby a tradicí inspirované interiéry. Venku můžete sedět na lavičce před chatou, zahalení do teplých dek a svařáku v ruce. Tato jednoduchá, avšak kouzelná chvíle spojená s pohledem na zasněžené hory je tou nejlepší odměnou po dni stráveném na čerstvém vzduchu.

Pokud raději trávíte čas v interiéru, můžete zavítat do barů a restaurací na svahu. Zde se můžete usadit na pohodlných barových židlích, objednat si oblíbený teplý nápoj a relaxovat. Mezi oblíbené zimní nápoje patří nejen svařák, ale také bombardino, který kombinuje vodku, baileys a horké mléko – ideální na zahřátí po náročném dni na svahu.

Horské chaty a bary často nabízejí nejen teplé nápoje, ale také regionální speciality a chutné svačiny. U jídelního stolu si můžete dopřát horskou specialitu, jako je horký goulash, fondue nebo typický alpský sýr s chlebem. Tyto gastronomické zážitky dodávají lyžování na horách také kulturní rozměr a umožňují vám lépe poznat místní kuchyni.

Takže ať už jste lyžař, nebo jen obdivovatel přírody, zimní dovolená v horách nabízí nejen vzrušující sportovní zážitky, ale i relaxaci a požitky spojené s horskou atmosférou a výtečným jídlem a pitím. Je to způsob, jak úplně zapomenout na ruch každodenního života a ponořit se do kouzla zimní scenérie.